Online Srdíčkové dny patří v říjnu 2020 MARTÍNKOVI

Martínek se narodil jako dvojče akutním císařským řezem, musel být resuscitován a napojen na plicní ventilátor. Následujících šest týdnů byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče, protože opakovaně upadal do těžkých hypoglykemií a dostával infuze glukózy.

Po mnoha vyšetřeních sdělili lékaři rodičům chlapečkovu diagnózu – cystická fibróza, které se laicky říká nemoc slaných dětí. V následujících dnech se Martínek s rodiči a sestřičkou přesunuli do motolské nemocnice, kde se rodiče dozvěděli, jak pečovat o miminko s cystickou fibrózou.

Martínek dostával každé dvě hodiny ve dne i v noci vysokokalorickou stravu a před tím mu rodiče měřili hladinu cukru v krvi. Děti s cystickou fibrózou trpí nechutenstvím, přesto musí dodržovat vysokokalorickou dietu a před každým jídlem polykají pankreatické enzymy, aby byly schopné vůbec potravu strávit.

Protože cystická fibróza postihuje především plíce, začali rodiče s chlapečkem pětkrát denně inhalovat a poté odsávat hleny speciální odsávačkou s cévkou. V necelých třech letech u Martínka proběhla rozsáhlá plicní infekce a docházel na pravidelná přeléčení do nemocnice. Na plicích mu zůstaly nevratné změny, v sedmi letech dostal v nemocnici silný plicní zánět, proto dneska v deseti letech opakovaně podstupuje bronchoskopické čištění plic a je na trvalé antibiotické terapii. Martínek stále pětkrát denně inhaluje, třikrát denně provádí plicní rehabilitaci a užívá trvale velké množství antibiotik.

Je to velmi čilý a upovídaný kluk. Veselý, s velkou fantazií a nadáním k pohybu. Rád jezdí na kole, lyžuje, bruslí, skládá lego a pracuje na počítači, tvoří vlastní videa pod přezdívkou Marpok, a pokud to zdraví dovolí, těší se do školy za svými kamarády do 4. třídy.

Finanční prostředky budou použity na nákup přístroje SIMEOX na odhlenění dýchacích cest a zlepšení plicních funkcí, což výrazně zkvalitní Martínkův každodenní život. Rodina si přístroj sama dovolit nemůže, stojí 185 614 Kč a zdravotní pojišťovny ho nehradí ani částečně.

Prosíme Vás, zapojte se do Martínkových Srdíčkových dnů.
Srdečně děkujeme za Vaši laskavou pomoc.

Staňte se dobrovolníkem

Pošlete "online Srdíčkové dny" 10 lidem a požádejte je o sdílení a zaslání přátelům na sociálních sítích, aby se o nich dozvědělo co nejvíce lidí.

I tato pomoc je pro nemocné děti nesmírně důležitá. Čím více laskavých lidí se do "online Srdíčkových dnů" zapojí, tím dříve se podaří pro nemocné děti nasbírat potřebné finanční prostředky na jejich uzdravení.