Adélka, 5 let, dětská mozková obrna


Adélka se narodila o pár týdnů dříve, ale brzy si ji rodiče jako zdravou holčičku vezli domů. Po několika dnech trochu pokašlávala a pak i začala promodrávat. Rodiče byli vyděšeni a tak hned spěchali do nemocnice. Tam jim ji lékaři skoro vytrhli z rukou a napojili ihned na přístroje. Adélka dostala respirační syncytiální virus, zvaný RSV, který může vést k vážným dýchacím potížím, dokonce k těžkému zánětu plic.

Virem RSV se může nakazit každý. Infekci RSV lidé obvykle ani nezaznamenají, prodělají normální nachlazení nebo posmrkávají a za pár dní se zase zotaví. Virus ale může způsobit také velmi těžkou infekci. Tímto virem jsou vážně ohroženy především nedonošené děti, jako je právě Adélka. I proto holčička dostala oboustranný zápal plic a zánět průdušinek. Nakonec skončila na umělé plicní ventilaci a její život visel skutečně jen na vlásku.

Holčička nad virem nakonec zvítězila a mohla se po několika týdnech vrátit domů. V šesti měsících u ní rodiče ale pozorovali podivné záškuby. Proto spěchali na neurologii, kde Adélce diagnostikovali Westův syndrom, závažnou formu epilepsie při které dochází k zastavení či zhoršení psychomotorického vývoje. Adélka dostala léky na epilepsii, které však nezabraly, a tak musela opět na několik týdnů do nemocnice. Tam podstoupila radikální kortikoidovou léčbu. Záchvaty konečně ustaly ikdyž Adélčin vývoj se na několik měsíců velmi zpomalil.


Protože se stále nevyvíjela jako ostatní děti, byla v deseti měsících vyšetřena na magnetické rezonanci. Ta potvrdila, že holčička trpí dětskou mozkovou obrnou, pravostrannou hemiparézou. Epilepsie je s největší pravděpodobností následek nevratného poškození mozku.

Adélka během prvního roku dostala znovu respirační syncytiální virus, který se opětovně projevil zápalem plic. Prodělala i zánět ledvin a opět se objevily záchvaty. Adélka tak oslavila své první narozeniny v nemocnici. Po prvním pobytu v lázních ale nastala konečně velká změna. Maminka s Adélkou začala pravidelně cvičit Vojtovou metodou, rodiče se dvakrát ročně střídali s Adélkou v lázních a docházeli na speciální neurorehabilitace. Doufali, že jejich holčička všechno dožene. Byli šťastní, když Adélka začala chodit, i když to bylo až ve třech letech.

Adélka má dnes problémy zejména s mluvením. Zvládne maximálně sto slov a teprve po svých pátých narozeninách začíná skládat jednoduché věty. Snaží se, ale mluvení jde ztuha. Obrovským motivem a motorem jsou pro ni sourozenci Terezka a Davídek. Rodiče se snaží, aby Adélka vedla co nejnormálnější život a měla stejné zážitky jako její zdraví sourozenci. Takže vedle hipoterapií, neurorehabilitací, neurokineziterapií, jógy pro děti se specialními potřebami a spousty dalších aktivit, které Adélka pravidelně absolvuje, také rodina jezdí pod stan, na hory, plave, chodí na hřiště, lenoší doma a hraje si stejně, jako každá běžná rodina se třemi malými dětmi.

Adélka má před sebou ještě dlouhou cestu a hodně práce. Ale pro její rodinu je nejdůležitějsí, aby byla v životě šťastná a zvládala vše s úsměvem.

Adélce a dalším nemocným dětem můžete pomoci zakoupením online sbírkového předmětu přímo na této webové stránce. 

Prosíme Vás, zapojte se do Adélčiných Srdíčkových dnů.
Srdečně Vám děkujeme za laskavou pomoc.

Staňte se dobrovolníkem

Pošlete "online Srdíčkové dny" 10 lidem a požádejte je o sdílení a zaslání přátelům na sociálních sítích, aby se o nich dozvědělo co nejvíce lidí.

I tato pomoc je pro nemocné děti nesmírně důležitá. Čím více laskavých lidí se do "online Srdíčkových dnů" zapojí, tím dříve se podaří pro nemocné děti nasbírat potřebné finanční prostředky na jejich uzdravení.